ABD, İsrail İstediği İçin Esed’e Göz Yumuyor

Arap devrimlerinin geçmişini ve geleceğini değerlendiren Independent Gazetesi’nin kıdemli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, ABD’nin, İsrail istediği için Suriye lideri Beşşar Esed’in kalmasına göz yumduğunu ileri sürdü.
 
TUĞBA KAPLAN   – 20 Kasım 2011
 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın “Esed’in kenara çekilmesi lazım.” sözlerini hatırlatan Fisk, “Clinton, ‘Esed’in gitmesi lazım.’ demedi. Ben bunun önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum. ABD, Esed’in rejimde olmasını istiyor ama zayıf bir yönetim olmasını istiyor.” dedi. Bu talebin arkasında Tel Aviv yönetimi olduğunu iddia eden Fisk, İsrail’in Ortadoğu’da kendinden başka demokrasi istemediğini savundu. Genç Siviller tarafından organize edilen ‘Nahda Network Zirvesi’nin ikinci gününde konuşan Fisk, “ABD, Mübarek’i ciddi şekilde kınamadı. CIA, Mısır ordusuna her defasında iltifat etti. Obama, Mısır halkının değil ordunun yanında oldu, genç devrimcileri desteklemedi. Mübarek gidince de ‘Gitmesi gerekiyordu, gitti.’ dediler.” diye konuştu. Suriye’ye askerî müdahale tartışmalarını değerlendiren Fisk, “Birilerinin veya Türkiye’nin asker göndermesi ya da tampon bölge oluşturması göz göre göre savaşa girmektir.” şeklinde konuştu.
 

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>