Alman Bakan: Almanya’nın Teröre Desteği Söz Konusu Olamaz

Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında İstanbul’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta gündeme getirdiği Alman Vakıfları meselesine atıfta bulunarak “Hiçbir şekilde teröre destek vermemiz söz konusu değil.” dedi.

TUĞBA KAPLAN   – 14 Ekim 2011

Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Westerwelle, Alman hükümetinin terörle mücadele konusuna çok önem verdiğini belirterek PKK’nın Almanya ve Avrupa Birliği nezdinde terör örgütü olarak tanındığını hatırlattı. Türkiye-AB ilişkilerine de değinen ve AB ilerleme raporunun ayrıntılı olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Westerwelle, Türkiye’nin AB üyeliğinden ziyade AB’nin bu müzakereler çerçevesinde saygılı ve adil hareket etmesinin çok daha önemli olduğunu söyledi. “Bu süreç hiçbir şekilde durgunluk yaşamamalıdır, aynı hızda ilerlemelidir.” diyen Alman Bakan Türkiye’nin AB ülkeleri için önemli olduğunu ve bölgede köprü görevi üstlendiğini belirtti.

Davutoğlu da konuşmasında Türki-ye’nin doğusundaki ülkelerin AB üyesi addedilmesini ya da hiç üyelik sürecine başlamamış ülkelere vize kolaylığı sağlanmasını eleştirerek “Türk vatandaşlarının artık vize yükünü taşımasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>