‘Arap Baharı’nı Getiren Arap Dayanışmasıydı’

Arap dünyasını derinden etkileyen ve iktidardaki baskıcı rejimlerin teker teker devrildiği ‘Arap Baharı’nın hikâyesini anlatan Mısırlı ünlü televizyoncu, aktör, aktivist Khaled Abol Naga, Arap Baharı’nın birleşik Arap dayanışması sayesinde ses getirdiğini söyledi.

TUĞBA KAPLAN   – 19 Kasım 2011

Nahda Network Zirvesi’nde konuşan Naga, Ortadoğu’daki ayaklanmaların hiçbirinin kendi başına olmadığını belirterek, “Tüm Arap dünyasının beklentileri aynı. Mısır Bahreyn’dir, Tunus’tur. Tunus Suriye’dir. Kimse Ortadoğu’daki baharın birleşik Arap bilincinden geldiğini anlayamadı. Ama baskıcı rejimleri deviren bu dayanışma oldu.” dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eylül ayındaki Mısır ziyaretini de değerlendiren Naga, “Erdoğan, Mısır’a geldiğinde devrimi yapanların elini sıkmıştı. Obama ise ordu yetkililerinin elini sıkmıştı. Bu, Erdoğan’ın adalet isteyen Mısırlıların yanında olduğunun en büyük göstergesiydi.” yorumunu yaptı.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>