Arap Baharı’nın Önünde Hiç Kimse Duramaz

“Türk-Arap Parlamenterler Diyaloğu 3. Tur Toplantısı” için İstanbul’a gelen Arap parlamenterler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşananları kimsenin engelleyemeyeceğini söylediler.
 
TUĞBA KAPLAN   – 25 Kasım 2011
 

Bölgedeki gelişmeleri Zaman’a değerlendiren Arap Devletleri Misyonu Ankara temsilcisi Mohamed el Fatah Naciri, Arap Baharı’nın artık ‘durdurulamaz’ olduğunu söyledi. Seçimlere yaklaşan Mısır’da ordunun seçime müdahalesi yüzünden gergin bir atmosfer olduğunu belirten Naciri, “Hem değişimi hem de demokrasi isteyen Mısır halkını bundan sonra hiçbir güç durduramaz. Ordu ve hükümetin barışçıl bir yol haritası ile halkın özlediği demokrasiyi getirmesi şart.” dedi. Bir başka ülkeden gelecek her türlü askerî müdahaleye karşı olduklarını vurgulayan Naciri, “Türkiye, Suriye’ye girmemesi gerektiğini bilen akıllı insanlar tarafından yönetiliyor.” diye konuştu. Ortadoğu’da yaşananların Araplar kadar Türkleri de ilgilendirdiğini söyleyen Filistin Devleti Ulusal Meclis üyesi Muhammed Taysir Qubaa da, “Türkiye, Libya’da yaşananlar sırasında prensip olarak duruşunu belli etti. Barış ve insanlık adına büyük çabalar sarf etti. Türkiye’ye, Suriye konusunda da büyük bir sorumluluk düşüyor.” dedi. Tunus Cumhuriyeti Milletvekili Taoufik Essid ise, “Bugün birtakım sıkıntılar yaşayan Arap halkı, demokratik Türkiye modeline bakıp onu örnek alıyor. Türkiye, İslam’ın laiklikle beraber olabileceğini gösterdi.” dedi. Toplantının açılışında konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır Tunus Cumhuriyeti Milletvekili Taoufik Essid  da, Suriye’de can kayıplarına yol açan gelişmeleri endişeyle izlemeye devam ettiklerini belirterek, “Türkiye’nin bu süreçte durduğu yer bellidir. Türkiye, bundan sonra da bölge halklarının meşru taleplerinin destekçisi olacaktır.” dedi.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>