Berhan Şimşek: Birileri Bölgecilik Yapıyor, CHP Tüm Mezheplerin Yeridir

CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek’in, “Partide bölgelere göre siyaset yapılıyor. İstanbul’daki örgütlenmeye bakarsanız bunu kimin yaptığı ortaya çıkar.

TUĞBA KAPLAN – 14 Ekim 2010

CHP bütün mezheplerin yeridir.” sözleri yeni bir tartışmaya yol açtı. Eski genel başkan yardımcılarından İnal Batu, bu sözleri, “partinin iktidarını ele geçirme çabası” olarak değerlendirdi. Gazeteci-yazarlardan da farklı yorumlar geldi. Sevilay Yükselir, iddiayı Şimşek’in koltuğundan koparılmasına bağladı. Radikal’den Akif Beki, “Etnik ya da mezhebî kökenini kastediyorsa bu durumu hiç şık bulmuyorum.” dedi.

Önceki akşam CNNTürk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuşan Şimşek, isim vermeden kendisinden önceki İstanbul il yönetimini bazı bölgeleri esas alarak yapılanmayla suçladı. Şimşek, “Ben bölgeler üzerinden siyaset yapmıyorum. İstanbul’daki örgütlenmeye bakarsanız ortaya çıkar kimin bu siyaseti yaptığı… CHP bütün mezhep ve meşreplerin, bütün etnik kimliklerin buluştuğu bir yerdir. Lazı, Çerkezi burada. Çok önemli bir buluşma vardır. Türkiye’nin harcıdır, tutkalıdır CHP.” şeklinde konuştu. Şimşek’in bu sözleri ve parti içerisinde yaşanan gelişmeler CHP’yi yakından takip eden gazeteciler arasında farklı yorumlara yol açtı.

Sabah Gazetesi köşe yazarı Sevilay Yükselir, “Berhan Şimşek koltuğundan koparıldığı için böyle şeyler söylemesi çok normal.” değerlendirmesi yaptı. CHP’de yaşananların ‘hayra vesile olacağını’ söyledi. Kılıçdaroğlu’nun politbüronun elindeki gücü almak için hamle yaptığını belirten Yükselir, “Şimşek de o statükonun bir parçasıydı. Partideki statükocuların tasfiye edilmesi gerekiyordu. Önder Sav zihniyeti çağdışı.” dedi.

Radikal köşe yazarı Akif Beki ise Şimşek’in sözlerini etik bulmadığını açıkladı. Beki, “Etnik ya da mezhebi kökenini kastediyorsa bu durumu hiç şık bulmuyorum. Bir insanın doğduğu yerden, inancından, yaşam biçiminden ve etnik kökeninden dolayı eleştirilmesi artık çağın dışında kalan çağdışı bir bakış açısıdır. Eğer oraya bir gönderme varsa dediğim gibi bu hiç şık bir durum değil.” ifadelerini kullandı. Şimşek’in kastının ‘köklerden kopma’ olabileceğini de belirten Beki, “CHP’nin köklerinden kopması gibi tehlikeden söz etmek bana hiç gerçekçi gelmedi. CHP için asıl tehlike anlayışını yenileyememesidir.” şeklinde konuştu.

Eski CHP Genel Başkan yardımcılarından İnal Batu, Şimşek’in açıklamalarını ‘parti içi mücadelenin il örgütlerine yansıdığının göstergesi’ olarak yorumladı. “CHP bence ikiye değil üçe bölündü. Kılıçdaroğlu, Baykal ve Sav ekibi olmak üzere üçlü bir çatışma var.” diyen Batu, CHP’de iktidar olma değil, partinin iktidarını ele geçirme uğraşı bulunduğunu söyledi.

Sabah köşe yazarı Mahmut Övür de Şimşek’in Önder Sav’ın katkısı ile makama geldiğini, açıklamalarının da bu bağlamda normal olduğunu belirtti. Övür, “Değişimi kimin yaptığı hiç önemli değil. Gürsel Tekin olur, Kemal Kılıçdaroğlu ya da bir başkası fark etmez ama artık değişmemeliler.” ifadesini kullandı.

“Partide Önder Sav vesayeti vardı.” diyen Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan ise “Kılıçdaroğlu vesayetten kurtulmanın adımını attı. ‘Risk almıyor’ diyorlardı, fazlasıyla o riski aldı. Eğer bunu sürdürebilirse daha iyi, daha özgürlükçü bir CHP ile karşı karşıya kalacağız. Ben bu açıdan mutluyum ve iyimserim.” yorumunda bulundu.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>