Bu Okulda Bütün Mahalle Kitap Okuyor

 

Bir okul düşünün, velisi, öğrencisi, öğretmeni hatta hizmetlisiyle bir araya gelip kitap okuyor.

TUĞBA KAPLAN – 23 Mart 2011

Kimi romanın ilk sayfalarında kimi heyecanla kalan son birkaç cümleyi bitirmeye çalışıyor. “Buraya gelene kadar, elime kitap almamıştım.” diyor Tuğba Karlı (36). İkinci kez gelmesine rağmen tuğla gibi kalın kitabının son sayfalarını okurken, bir sonrakini düşünüyor: “Acaba bundan sonra ne okusam?”

Kitabın, ihtiyaç listesinde 235’inci sırada yer aldığı ülkemizde, Bağcılar Kurtdereli İlköğretim Okulu, örnek bir çalışma başlattı. Haftada 1 gün, 2 saat boyunca öğrenci, öğretmen, veli ve hizmetlileri bir araya getiren okul, üç ayda 7 bin 2 yüz kitabın okunmasını sağladı. Okulun hedefi, haziran ayına kitap sayısını 15 bine çıkarmak. ‘Kurtdereli Okuyor’ kampanyasının fikir babası okul müdürü Hayati Mantı, “İstanbul’a yakışan kültürlü nesiller yetiştirmek için yola çıktık.” diyor. Evine hiç gazete, kitap girmeyen aileler olduğunu ifade eden Mantı, öğrencilerin kendi modelini okuyarak belirlemesi gerektiğine dikkat çekiyor: “Okuma kültürü olan öğrenci, kendi modelini kendisi belirler. Televizyonda gördüğü değil de kitapta okuduğu karakter ona model olur. Okuyan insanın hayata bakışı farklıdır.”

Hem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gönderdiği hem de kendilerinin getirdiği kitapları okuyan veliler kampanyadan memnun. Evde, işten güçten okumaya vakit bulamadığından yakınan Tuğba Karlı, “Kampanya sayesinde her gün değişik yüzler görüyoruz. Konuşmamız, cümlelerimiz değişiyor. İnsan bir kere başlayınca bırakmak istemiyor. Aile ile ilgili kitaplar okuduğumuz için iletişimimiz de kuvvetleniyor.” diyor.

Kitap okuma günlerine katılan bir diğer veli de Hamide Karadağ. “Çocukları kitap okumaya özendirmek adına bu kampanya iyi oldu.” diyor ve devam ediyor: “Kızıma bugün okulda kitap okuyacağımı söyleyince çok mutlu oldu. Eve gelince ‘Hadi beraber okuyalım. Yarış yapalım’ diyor.” Kitap okuma günlerine katılımın her geçen gün arttığını anlatan Okul Aile Birliği Başkanı Esra Arıcı, sayılarının 30’un altına düşmediğini kaydediyor.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>