Burhan Özfatura: 77 Milyonla nasıl helalleşecekler? Namaz kılan hırsızlar türedi

Burhan Özfatura: 77 Milyonla nasıl helalleşecekler? Namaz kılan hırsızlar türedi

TUĞBA KAPLAN

20 Nisan 2015, Pazartesi

Bülent Arınç’a yazdığı mektupla yeniden gündeme gelen Burhan Özfatura’yla siyasetin dününü ve bugününü konuştuk. Özfatura, “Reza’nın uçağıyla umreye gidince Allah affedecek zannediyorlar.” diyor.

Bülent Arınç’a yazdığı mektup dikkat çekiciydi eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura’nın. 40 yıllık dostluklarının hatırına daha fazla içinde tutamayıp köprüden önce son çıkışta Arınç’a bir ikazda bulunmak istemiş. Başbakan Yardımcısı’ndan mektuba cevap gelmese de onun vicdanı bir nebze de olsa rahat. ANAP ve DYP dönemlerinde siyaset yapmış deneyimli bir isim olan Özfatura, siyasette dünü ve bugünü değerlendirdi.

Arınç’a yazdığınız mektup çok konuşuldu. Size bu mektubu yazdıran duygu neydi?

Bülent Arınç’la dostluğumuz 1975’ten bugüne gelen 40 yıllık bir dostluk. 1976’da o günün yönetimi beni hedefe aldı burnumu sürtmek için. Maliye mensupları için yemekhane, çocuklar için kreş, bekarlar için lojman yaptırdım. Bunların hepsi suç sayıldı. Bülent Arınç, bir kuruş bile talep etmeden bütün davaları üstlendi. Hepsinden beraat ettim. Ona minnet borcum var. Şu anki AKP şablonuna uygun olmadığını biliyorum.

Partinin önde gelen isimlerinden biri nasıl uymuyor o şablona?

Çünkü Bülent, yolsuzluklara katılmaz, harama tenezzül etmez, hakikaten mütevazıdır. Hiçbir görev onu şımartmadı. Bunlar AKP’de görünmeyen şeyler. Türkiye tam bir yolsuzluklar ülkesi oldu. Bülent’in yüzü hiç gülmüyor. Arada bir vicdanı konuşuyor, güzel şeyler söylüyor ama mehter marşı gibi bir ileri iki geri yapıyor. Suç işlemese bile suç ortağı. Böyle olması bence ahirette Allah’ın önünde hesap vermesini zorlaştırır.

Bazı gerçekleri 7 Haziran’dan sonra açıklayacağını söyledi…

Dün geçti, yarın meçhul, tek kullanacağımız gün bugün. Hiçbirimizin Cenab-ı Hak’la mukavelesi yok. Kaldı ki 7 Haziran’dan sonra konuşmasının bir anlamı yok. Gerçekleri anlat ki, uyutulan millet kendine gelsin. Türkiye garip bir havanın içinde. Dinin içi boşaltıldı. “Haram helal ver Allah’ım, kulun doymaz yer Allah’ım” prensibi. Haram parayla, Reza’nın uçağıyla umreye gidince, Allah affedecek zannediyorlar.

Geçmişten bugüne baktığınızda ‘Bülent’i hiç tanımamışım’ dediğiniz oluyor mu?

Hiç tanımamışım demiyorum ama yakıştıramadığım davranışlar oluyor. Suçu ve suçluları savunmak ona mı kaldı? Darbe dönemleri dâhil, sözünü esirgemeyen biriydi. Bu Cumhurbaşkanı onu nasıl böyle esir aldı anlamıyorum. Bülent’in kimseye vefa borcu yok. Aksine herkes onun sırtına binerek yükseldi. Ekibe baktığımda en kalitelisi. Onun Abdullah Gül’e, Erdoğan’a bir borcu yok. Allah’a borcu var. Öbür tarafta kendisini onlar kurtarmayacak.

Namaz kılan hırsızlar türedi

Arınç gibi, partide bir zamanlar ağırlığı olan isimlerin sizce şimdilerde neden sözü geçmiyor?

Sessiz kalırsan, suça iştirak edersin. 30-40 yıldır tanıdığım 60 kişi çıktı ve şu an hepsi suskun. ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ diye edebiyat yapıyoruz ama herkes dilsiz. Özal’a da, Tansu Hanım’a da, ilk başlarda Erdoğan’a da söylediğim bir hadis-i şerif vardı: “Cenab-ı Hak sevdiği yöneticilere açık sözlü danışmanlar lütfeder. Sevmediklerine dalkavukları musallat eder.” Şimdi dalkavuklar etrafta. Devamlı şirk suçu işleniyor. Erdoğan’ı putlaştırıyorlar. “Bizim için ikinci peygamber gibi, dokunmak sevaptır.” diyorlar. Rabb’im ne kadar sabırlı, bunları taş etmiyor. Ne yaparsa yapsınlar iki şey ödenmez, kul hakkı ve şirk. Bunlar baştan aşağı bu suça bulaşmışlar.

Halkın bu kadar güvendiği, sevdiği bir partinin, siyasilerin değişmesi sizi şaşırtıyor mu?

2002’de ben bile yuttum. Sonra gördüm ki, her şey senaryo. ‘One minute’ diyor, İsrail’le arkada ilişkiler kuruluyor, oğlunun gemileri gidip geliyor. Nereye baksanız arkasından çirkin bir senaryo çıkıyor. Dünya hırsı inancının önüne geçiyorsa, mal mülk hırsı varsa değişim kaçınılmaz.  77 milyon kişinin hakkı üzerlerinde, nasıl helalleşecekler, düşünmüyorlar. Milletteki paronayayı da anlamıyorum.

Nasıl?

Eskiden bizi sevmeseler bile “Bu namaz kılıyor hırsızlık yapmaz.” diyorlardı. Şimdi namaz kılan hırsızlar türedi. Bunlar iktidara geldiğinde beş vakit namaz kılan oranı yüzde 40, şimdi yüzde 18. Her şeyi yozlaştırdılar.

Gitmemek için her türlü operasyonu yapacaklar

Bugün yaşananların geçmiş dönemde benzerlerine rastladınız mı?

Bırakın geçmişi, Türk tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşıyoruz. Hiçbir dönem bu kadar yozlaşma, baskı, haksızlık, kıyım, iftira, hakaret olmamıştır.

7 Haziran seçimlerine dair öngörünüz nedir?

8 Haziran doğum günüm. Doğum günü hediyesi olarak Allah’tan AKP’den kurtulmuş olmayı istiyorum. (Gülüyor) Allah korusun AKP kazanırsa, fiilen bölünme hukuki hale gelecek. Türkiye de bir daha demokratik seçimlerin olması yıllar alacak. Ülkesini seven herkesin mutlaka gidip oy vermesi lazım. Eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmayan 15 milyon kişi vatana ihanet etmeseydi Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olamazdı. Gitmemek için her türlü operasyonu yapacaklar. AKP’nin olmadığı bir koalisyon dönemi gelir diye umut ediyorum. Ama aday seçimlerinde MHP de CHP de özenli değildi. CHP’de bir sürü gazeteci vekil adayı var. Gazete mi çıkaracak, ülkeyi mi yönetecek?

AKP haram parayla kuruldu

İzmir, AKP için hâlâ tabu. Bu tabuyu yıkmak için size hiç teklif geldi mi?

Daha kurulmadan evvel kuruculuk, adaylık teklif edildi. Yerel seçimlerde belediye başkanlığı da teklif edildi. Ama ilk günden bu yana din ve dünya konusunda görüşlerim bunlardan farklı. Kul hakkı açısından hassasiyetleri yok. Belediye başkanlığı dönemlerini de biliyorum. Albayraklar’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığında nasıl zengin edildiğini aşama aşama biliyorum. Bizim dünyalarımız ayrı. Ben Allah’tan başka hiç kimseye biat etmem. AKP kurulurken içinde yer almadım çünkü helal parayla kurulmadığını biliyordum. Bilgiler geliyordu. Milli Görüş camilerinin nasıl banka şubesi haline çevrildiğini, Kanal 7’nin nasıl kurulduğunu biliyorduk. Zahid Akman’ın çantalarla nasıl para getirdiğini anlatıyorlardı bana. AKP, parti kurmak için parayı nereden buldu? Kuruluşu haram parayla olan bir partide ne işim var?

Turgut Özal’ı yakından tanıyan bir isimsiniz. AKP’nin ve Erdoğan’ın ‘Özal’ın devamı’ söylemlerini her iki dönemi bilen biri olarak nasıl yorumluyorsunuz?

Ne devamı Allah aşkına. Hiç alâkası yok. Tamamen halkı uyutma edebiyatı. Kabul etmek lazım ki, AKP demagojiyi, beyin yıkama operasyonlarını, gündemi işgal etme operasyonlarını çok iyi yapıyor. Muhalefet de zokayı yutuyor.

Sadece muhalefet mi? Ya vatandaş?..

Vatandaş yutmaya mütemayil. Bu cukkadan bana ne düşer hesabı yapıyor. Herkes cebine bakıyor. Böylesine çıkarcı bir ülke olduk. Kaçakçılık, uyuşturucu, sapıklık, zina, kadına şiddet zirve yaptı. Uyuşturucu son 3 yılda 17 kat artmış. Bu uyuşturucu nereden, nasıl geliyor, hepsini devlet biliyor. Ama engel olmuyor. Çünkü içlerinde kendi yandaşları var. Paralel iftiralarına sarılarak bu ülkenin terörle, hırsızlıkla mücadele eden evlatları dağıtıldı. İstihbarat tamamen çöktü. Savcı pisi pisine şehit edildi. MİT, ne iş yapıyor? MİT fişlemelerle uğraşıyor. MİT Cumhurbaşkanı’nın talimatlarını yerine getirmekle meşgul. Bütün kurumlar sahibinin sesi oldu. MİT, RTÜK, Diyanet, BDDK, TMSF, TRT, AA… Bu ülke buna layık değil. Vatandaş bunları görmüyor. Ama benim gözüme uyku girmiyor. Bunların bir numaraı müsebbibi AKP iktidarı. Her şeyi dejenere ettiler, herkesi çıkarcı yaptılar. Kasa, masa, nisa. Kimini belirli görevlerle, kimini parayla, kimini de kadınla ifsat ettiler.

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>