Caillou Korsancılarına Polis Baskını

 

Yumurcak TV’de yayınlanan ve çocukların kalbinde taht kuran Caillou isimli çizgi filmin lisanssız ürünleri önceki gün polis baskınıyla toplatıldı.

TUĞBA KAPLAN – 01 Ocak 2011

Çocukların kahramanı Caillou karakterine olan ilginin artışı karaborsacıları harekete geçirmiş, çocukların sağlığını tehdit eden pek çok eşya üretilmeye başlanmıştı. Bunun üzerine, polis önceden tespit ettiği 9 ayrı adrese baskın düzenledi. Baskın yapılan adreslerde kalite standartlarına uygun olarak üretilmeyen merdiven altı Caillou ürünleri raflardan toplatıldı, ruhsatsız ürün satan dükkânlar hakkında yasal işlem yapıldı. İşletmelerin daha önce de lisanssız ürün sattığı belirlenirse, daha büyük cezalar alacakları belirtiliyor. Çocukların kahramanı Caillou 2007 yılında Samanyolu TV ve Yumurcak TV ile yayın hakkı anlaşması imzaladı. 2009’da Türkiye pazarına lisanslı ürün olarak giren karakter, kısa sürede büyük-küçük herkesin ilgi odağı haline geldi. Türkiye’de 350 bin DVD-VCD’si, 1 milyon kitabı, 350 bin karton yapbozu üretildi. Dünyada yaklaşık 50 ülkeye ulaşan Caillou’nun web sitesi, ayda 1 milyondan fazla tıklanıyor. DVD satışı 10 milyon, kitap satışı ise 5 milyonu geçti.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>