ÇYDD: Babası İmam Ailesi MHP’li, Bursunu Kesin!

 

Mahkeme tarafından kabul edilen ÇYDD ve ÇEV iddianamesinde, terör örgütleriyle bağlantılı oldukları tespit edilen onlarca öğrenciye burs verildiği aktarılıyor.

TUĞBA KAPLAN – 16 Aralık 2010

İddianameye giren belgelerde, ‘PKK’lıların burslarının kesilmemesi’ gerektiği yönünde notlar bulunuyor. Bursiyerleri ve yakınlarını fişlediği belirlenen ÇYDD’nin Beyoğlu şubesinde el konulan dokümanlarda ise ‘babası imam, kardeşi imam hatipli, ailesi MHP’li, annesi başörtülü’ denilerek çok sayıda öğrencinin bursunun kesildiği belirtiliyor. Gerekçe olarak da öğrencilerin ‘Çağdaş Yaşam kurallarına uymaması’ gösteriliyor.

ÇYDD’nin ayrıca burs verdiği çok sayıda öğrenciyi ve yakınlarını fişlediği belirlendi. ÇYDD’nin Beyoğlu şubesinde el konulan dokümanlarda burs müracaatında bulunanların dinî inançları, siyasî görüşü, giyim tarzı, yaptığı işi, okuduğu gazete veya dergi, gittiği kurs ve dershane hakkında kayıtlar tutulduğu tespit edildi. Dernek yöneticileri, toplanan bu verilerden hareketle öğrenciler hakkında işlem yapıyor. Başörtülü öğrencilerin bursları kesiliyor.

İddianamenin 261. ve 262. sayfalarında fişlemelerle ilgili not şöyle: “E.T. ailesi MHP’li kardeşi … yurdunda kalıyor. Bursa Şb. iptal edildi. Kardeş, anne ve abi Arapça öğr., abla ilahiyat, ağbi elektrik MYO mezunu, ret. Dinci olarak bilinen dershanelere devam etmeleri nedeniyle burslarının kesilmesine karar verilmiştir. Mülakatımız olumsuz ayrıca türbanlıdır, babası memur (imam) diye burs vermemiştik. A. Hanım’a bildirildi. Başörtü kullanıyor, verilmesin, babasının mesleği imam, uygun değil.”

ÇYDD’ye mensup bir öğrencinin dernek yönetimine yazdığı 2 sayfalık mektup da iddianamede yer alıyor. İsmi belli olmayan bir öğrencinin yazdığı, 329 ve 330 sayıları ile numaralandırılmış mektup, ‘Alev Hanım’ın dikkatine’ ibaresi ile başlıyor. Mektupta şu ifadeler kullanılıyor: “… Artık adalet kavramı adını ya da anlamını ya yanlış öğrettiler ya da bu kavram artık yok. Bu akşam çağdaş yaşamdan elendiğimi söylediler. Boğazım düğüm düğüm oldu çünki adalet beni bulmadı. Okulda bütün derslerim 5. Beni değil de 3’lük öğrenciyi bedava dershaneye gönderiyorlar. Bu sadece bir örnekti. Daha … biliyor musunuz?…”

Gülseven Yaşer’in Sarıyer’deki ikametinde el konulan dokümanlarda da burs mülakatı yapılan öğrenciler için ayrımcı ifadeler yer alıyor. Burs verilmeyecek öğrenciler için “Hayır” ibaresine yer verilirken, ilginç açıklamalara da yer verilmiş; “Tarikatlara inanıyor, Nurculuğu beğeniyor, FEM Dershaneleri’nde okumuş, Fethullah hoca hayranı, resmen takiye yapıyor, imam-hatipli, kapalı, özel bir yurtta kalıyormuş; Fethullah Gülen’in olabilir, Fethullah’ın okulunda okumuş, Fethullah’ın kurslarında ücretsiz kurs görmüş.” Bir öğrenci için düşülen şu not ise şaşırtıcı: “İmam hatip lisesinden geliyor, çok ihtiyacı var ama bana biraz gerici bir genç göründü. Hayır.”

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>