Gittikleri Maçlarda, Engelliler İçin Kapak Topluyorlar

Gittiği her yerde kapak toplayan iki minik duyarlı Talha Barkın ve Hasan Ali Kuzucu. Okul bahçesinden, parklara misafirliğe gittikleri komşularına kadar her yerde kapak topluyorlar.

TUĞBA KAPLAN   – 07 Temmuz 2011

Maçlardan bile şişe kapağı toplamaya başlayan miniklerin amacı, engelli yaşıtlarına tekerlekli sandalye alınması. Talha ve Hasan kardeşler, “Biz nasıl dışarıya kendi başımıza çıkıp, gezebiliyorsak engelli arkadaşlarımız da eve hapsolmasın, dışarıyı görüp nefes alsınlar istiyoruz.” diyor. Onların kapak toplama hikâyesi okuldaki kampanya ile başlamış. O günden sonra gittikleri her yerde kapak topladıklarını anlatıyor 10 yaşındaki Talha. Anne ve babasının kendisini desteklediğini söyleyen Talha, “Temizliğimize dikkat etmemiz şartıyla annem kapak toplamamıza izin verdi.” diye konuşuyor. Engelliler için bugüne kadar 8 bin 500 kapak toplayan iki kardeş artık maçlara da gitmeye başlamış.

Günler öncesinden telefon açıp Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’ndan randevu alan Talha ve Osman topladıkları şişe kapaklarını başkana kendi elleriyle teslim etti. Hem insana hem de çevreye duyarlılığı küçük yaşta kazandırmak için bu projeyi başlattıklarını ifade eden Başkan Osman Develioğlu, şöyle konuştu: “Bu iki minik kardeşimizin, akranları için mücadelesini, kapak toplama heyecanını dinlerken, ben daha çok heyecanlandım. ‘Su şişesi’ deyip geçmemeli. Bunu bize öğrettikleri için teşekkür ediyorum.”

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>