‘İran ve İsrail Geçmişteki Nükleer Patlamalara Bakıp Ders Almalı’

Nükleer patlama ve silahlanmayı yasaklamaya çalışan Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması Örgütü (CTBT) Genel Sekreteri Tibor Toth, son günlerde İran ile Batı arasında artan gerginliğe dikkat çekerek, “İran, İsrail, ve ABD, geçmişe bakıp ders almalı.” dedi.

TUĞBA KAPLAN   –  17 Kasım 2011

Nükleer patlamaları engellemek için hazırlanan anlaşmaya sadece 9 ülkenin imza atmaktan kaçındığının altını çizen Toth, İsrail ve İran gibi nükleer teknolojiye sahip ülkelerin de onay vermediğini belirtti. İstanbul’da Zaman’a konuşan Toth, İran-İsrail arasındaki nükleer gerginliğe çözümün, ancak iki ülkenin istemesi ile bulunabileceğini söyledi. Toth, Tüm ülkelere topraklarındaki nükleer santrallerin test edilmesine onay vermeleri gerektiğini belirterek, “İmza atmayan 9 ülke (İran, İsrail, ABD, Mısır, Kuzey Kore, Çin, Pakistan, Hindistan ve Endonezya) sürekli topu birbirine atıyor. Mesela İran, ‘Onay vermeyen tek ülke biz değiliz önce Amerika versin’ diyor. Durum böyle olunca tehlikeyi önlemek adına biz de somut bir adım atamıyoruz. Ülkelerin bu tutumu süreci uzatırken, nükleer tehlikeyi daha da artırıyor.” dedi.

İstanbul’da Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile 40’tan fazla ülke ile bir araya geldiklerini aktaran CTBT sekreteri, “Biz dünyayı nükleer patlama ve silahlanma tehlikesi daha fazla sarmadan, bu sorunlara çözüm üretmek, soruları cevaplamak istiyoruz. Bu ülkelerin onayına ve Türkiye’nin desteğine bu yüzden ihtiyacımız var.” diye konuştu.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>