İslamofobi’yle Mücadele İçin ‘İslam Hakkında 100 Soru’ Videoları Hazırlandı

Dünya Norveç’te yaşanan ve 77 kişinin ölümüne neden olan ırkçı saldırının ardından bir kez daha İslamofobiyi konuşurken, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) İslam hakkındaki önyargıları kırmak için 100 video mesajı hazırladı.

TUĞBA KAPLAN – 21 Ağustos 2011

UNAOC’un, İngiliz Konseyi ve Amerika’nın önemli üniversitelerinin desteği ile hazırlanan “İslam hakkında 100 soru” videoları ile Müslümanlar hakkında merak edilenlere doğru cevaplar verilmesi hedefleniyor.

11 Eylül olaylarının 10. yıldönümü yaklaşırken hazırlanan serilerde Müslüman topluluklar ve İslam algısı tartışılıyor. Videolarda Arap dünyasındaki ayaklanmalar devam ederken, demokraside İslam’ın rolü ele alınıyor. Aralarında New York, Columbia gibi tanınmış Amerikan üniversitelerinden uzmanların yer aldığı çalışmada, İslamofobi ve yabancı düşmanlığının, Norveç saldırısındaki rolü tartışılıyor. Farklı kesimlerden akademisyen, gazeteci ve politikacı, Müslümanlar ve Amerikan Yahudileri gibi diğer azınlık grupları arasındaki ilginç paralelliklere dikkat çekiyor. Videoların büyük bir eksiği kapatacağını ümit ettiklerini söyleyen UNAOC Müdürü Marc Scheuer, “Batılıların Müslüman ve Araplar hakkında merak ettiği konular ile Arap Baharı hakkında birçok soruyu içeren videolar büyük ilgi çekiyor.” dedi. UNAOC Genel Sekreteri Helena Borocco ise ‘100 soruda İslam’ videolarının kamuoyu için önemli bir kaynak olacağını belirtti. Borocco, “İslam’da kadının rolü, teokratik devletlerin demokratik prensipleri, peçe, Arap Baharı, Şeri hukuk gibi konular, bu video serilerinde anlatıyoruz.” dedi. İslam ve Müslümanlar hakkındaki sorulara cevapların verildiği videolara YouTube’da “100qsaboutislam” şeklinde arama yapılarak ulaşılabilir.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>