Kadın Derneklerinden Kılıçdaroğlu’na Tepki: Bütün Anneleri Üzdünüz

 

Kadın dernekleri, Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan Erdoğan’a yönelik, küfürlü konuşmasına kızgın. Annelerin, toplumun kutsalları arasında bulunduğunu ifade eden dernek temsilcileri, CHP liderini bütün annelerden özür dilemeye çağırdı. İKADDER Başkanı Akyol, Aileyi Koruma Derneği Başkanı Çoban ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Baysan, Kılıçdaroğlu’na üslup uyarısı yaptı.

TUĞBA KAPLAN – 29 Nisan 2011

Zonguldak’taki mitingde Başbakan Tayyip Erdoğan’a “Ana… a..” diyerek küfreden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, özür dilemeye yanaşmaması kadın derneklerini kızdırdı. Toplumun kutsalları arasında bulunan annelerin siyasete karıştırılmasını kınayan dernek temsilcileri, Kılıçdaroğlu’nu tüm annelerden özür dilemeye davet etti. Başkent Kadın Platformu Başkanı Nesrin Semiz, CHP liderinin bu küfrü sadece Başbakan’ın annesine etmiş olsa bile sadece ondan değil, bütün annelerden özür dilemesi gerektiğine dikkat çekti. Siyasilerin eleştirilerinde dozu ayarlamaları ve sınırları korumalarının önemine vurgu yapan Semiz, “Meydanlarda böyle konuşan siyasetçiler kalkıp kadınların siyasete girmeleri ile ilgili söz söylüyorlar. Bu tarz konuşmaların hepsini kınıyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu bir an önce tüm annelerden özür dilemeli.” dedi.

İstanbul Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER) Başkanı Funda Akyol, anneye ya da bir kadına yönelik kullanılan küfrü ya da hakareti hoş görme gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını söyledi. “Kılıçdaroğlu’nun bizce çok kutsal olduğunu düşündüğümüz anneleri ve kadınları böyle bir siyasi hakaret malzemesi yapması oldukça rahatsız edici.” diyen Akyol, özellikle son dönemlerde ekranlarda, çok izlenen programların aralarında yayınlanan reklamlarda çocukları gençleri kadınları kucaklayıcı politikalarla boy gösteren bir parti liderinin kendine çizmeye çalıştığı portreyle, kullandığı kelimeleri ve üslubu bağdaştıramadığının altını çizdi.

Kılıçdaroğlu’nun sokak dilinde alışılmış olan, annenin bayanın kullanıldığı küfür kültürüne alet olduğunu vurgulayan Akyol, çocukları, kadınları kucaklayıcı tavır içinde olan birinin böyle bir duruma düşmesini, bu konuda hassasiyet gösterememesini anlayamadığını ve bunun bir samimiyetsizlik göstergesi olduğunu ileri sürdü.

TV programlarında çok kibar

Aileyi Koruma Derneği Başkanı Yasemin Çoban ise TV programlarında çok kibar, beyefendi konuşan liderlerin seçim meydanlarında kabadayı ve külhanbeyi kesildiğine dikkat çekti. Bütün liderlerin gençlere model olduğunu, bunu unutmamaları gerektiğini belirten Çoban, “Kibar insan her yerde kibar olmalı. Bir anneyi neden katıyorlar? Çok dikkatli olunmalı konuşmalarda. İletişimcilerden ya da kanaat önderlerinden gerekirse yardım almalıdırlar. Onların buna daha çok ihtiyaçları var çünkü onlar bizim için birer model.” diye konuştu.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Gül Baysan, dilin kemiğinin olmadığını, çok dikkatli konuşmak gerektiğini, özellikle içinden geçilen süreçte buna daha çok özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. “Seçim bittikten sonra siyasilerin birbirlerine bakacak yüzleri olmalı.” diyen Baysan, “Seçimden sonra el ele kol kola gezebilmeli, birlik ve beraberliğe gölge düşürecek durumlardan kaçınılmalı. Birlik ve beraberlik içerisinde seçimleri geçirmeliyiz. Çünkü bizi bölmek isteyenler var. Siyasetçilerden, daha saygılı ve dikkatli olmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>