Kadın Vekiller, Uzlaşmacı Bir Meclis İstiyor

Milletvekili genel seçimlerinde kadın vekil sayısı 48’den 79’a çıktı.

TUĞBA KAPLAN   – 20 Haziran 2011

Yeni dönemde AK Parti’den 44, CHP’den 21, BDP’den 11, MHP’den de 3 kadın, Meclis’te ter dökecek. Kadın vekillerin anahtar kelimesi uzlaşma. Öncelikleri ise anayasa. Görüşler özetle şöyle:

Mesude Nursuna Memecan (AK Parti Sivas Milletvekili): En önemli önceliğim sivil, insanı öne çıkaran, bireysel özgürlükleri koruyup kollayan bir anayasa yapılması. İkinci hedefim ise Sivas’ın ekonomik ve sosyal hayatına hem de kadın sorunlarına eğilmek.

Sabahat Akkiraz (CHP İstanbul Milletvekili): Daha barışçı, inanç ve etnik kimlikler arasında kalın duvarların olmadığı, ötekileşmenin azaldığı bir ülke için çalışacağım. Özellikle kadınlar, Aleviler, sanatçıların sorunları hakkında projeler üretmek istiyorum.

Melda Onur (CHP İstanbul Milletvekili): Yeni Meclis’in uzlaşmacı bir şekilde hayal ettiğimiz anayasayı yapmasını istiyorum. Bu anayasa olmadan yeni bir işe girişemeyiz. Parti ayırımı gözetmeden Türkiye’nin sorunlarına eğilelim. Tatsızlıklar seçim meydanlarında kalsın. Yepyeni bir anayasa 21. yüzyıla yaraşır bir Türkiye olsun.

Fatma Salman Kotan (AK Parti Ağrı Milletvekili): Kadının birey olarak görülmesi ve algılanması anayasa üzerinden geçer. Anayasa da kadının bir birey olduğunun varsayımı, sözde kalmayacak gerekli yasal düzenlemeler için her şeyi yapacağız.

Sevim Savaşer (AK Parti İstanbul Milletvekili): Kadınların eli değdiği zaman her zaman daha güzel şeyler yapılacağına inanıyoruz. Yeni dönemde kadınlar olarak, üzerimize düşeni kadınlar adına elimizden geleni yapacağız. Yeni anayasa hazırlanırken bunların dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.

Candan Yüceer (CHP Tekirdağ Milletvekili): Diğer partilerdeki bayan milletvekilleriyle hep birlikte el ele sorunların çözümü için Meclis’te mücadele edeceğiz. Kadınlar hazırlanmış tam bir taslak olmasa da Sayın Başbakan bir çalışma olacağını söyledi. Tabii biz de elimizi taşın altına koyacağız ve elimizden geleni yapacağız.

Zeynep Karahan Uslu (AK Parti Şanlıurfa Milletvekili): 12 Eylül referandumuyla kadın hakları anayasal düzeyde korumak için onay almıştı. Bunun izdüşümü olan başka maddeler geldiğinde buna kayıtsız kalmayacağız. Bu tutumu yeni anayasaya da yansıtacağız. Darbe anayasasının tüm izlerini toplumun üzerinden sileceğiz.

Pelin Gündeş Bakır (AK Parti Kayseri Milletvekili): İlk amacımız seçimişleri, atanmışlardan daha fazla söz sahibi olduğu, toplumun her kesimine ve tüm ihtiyaçlarına cevap veren, sadece hukukçuların değil sade vatandaşın da anlayacağı açık, eklentili değil sıfırdan bir yeni anayasa hazırlamak olacak. Bu anayasa özgürlükçü, demokratik, seçilmişlerin söz sahibi olduğu ötekileştirmeyen bir anayasa olmalı.

Kayıt yaptıran ilk kadın vekil AK Partili Bakır oldu

AK Parti Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, kayıt yaptıran ilk kadın milletvekili oldu. Görevliler ve gazetecilerle tek tek tokalaşan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi eski öğretim üyesi ve tıp doktoru Bakır, kayıt işlemlerini yaptırdı. Altın kaplama rozetten alan Bakır’a rozetini TBMM görevlisi taktı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakır, 24. Dönem TBMM’nin önceliğinin anayasa değişikliği olması gerektiğini kaydetti. Bakır, ”Sivil bir anayasa… İnsan haklarının ön planda olduğu sivil bir anayasa. Kadın hakları birçok yönden bu iktidar döneminde sağlandı ama bunların arkasının gelmesi lazım. Ben, daha fazla kadın milletvekili olmasını isterim. Canı gönülden kadınların bütün problemleriyle ilgileneceğim.” dedi.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>