Katarakt Ameliyatı Olan Darfurlu Çocuklardan Teşekkür Mektubu

 

Sudan’ın Darfur bölgesindeki 160’a yakın katarakt hastasını, cep harçlıklarını biriktirerek ışığa kavuşturan öğrencilere teşekkür belgesi verildi.

TUĞBA KAPLAN – 14 Nisan 2011

Kimse Yok mu Derneği’nin katarakt projesi kapsamında cep harçlıklarını biriktiren Özel Yaşar Cimilli İlköğretim Okulu öğrencileri, görme sorunu yaşayan katarakt hastalarına ışık oldu. Bir hastanın ameliyatı için 100 dolar gerekirken, öğrenciler topladıkları 23 milyar 750 Türk Lirası ile 158 katarakt hastasının ameliyatını gerçekleştirdi. Teşekkür belgelerini öğrencilere veren Sudan Başkonsolosu Abil Bashir Hassan, bu yardım kampanyalarının iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu etkilediğini belirtti. Hassan, “En hayırlı insan, tüm insanlığa faydalı olan kimsedir. Bu okulun öğrencilerini öğretmenlerine, teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun. Darfur’daki insanları sağlığına kavuşturduğunuz için, bu iyiliklere vesile olduğunuz için sizin de iyiliklerle karşılaşacağınızı düşünüyorum.” dedi. Darfurluların gözlerinde perde olan kataraktın tedavisi, 20 Kasım 2008 tarihinden Mart 2011’e kadar Sudan’a giden 43 göz doktoru ve 18 sağlık memuru tarafından gerçekleştirildi. 50 bin kişi muayene edilirken, yaklaşık 7.430 kişinin gözleri ameliyatla açıldı.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>