Klarnetin Genç Ustası ABD’de Tez Konusu

 

Eskiden mahalle eğlenceleri ve köy düğünlerinde çalınan, bazen hüzün bazen neşe saçan ‘klarnet’ şimdilerde Türk ve dünya müziğindeki prestijini artırıyor.

TUĞBA KAPLAN – 01 Şubat 2011

Yalnızca Türkiye’de değil, dünya çapında da büyük ses getiren ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Amerika’da North Caroline Üniversitesi’nde bir doktora tezine konu oluyor. Müzik Akademisi Klarnet Fakültesi’nde akademisyen olan Bojana Kragulj, “Serkan Çağrı’nın klarnet icrasının incelenmesi” üzerine kurulu bir tez hazırlıyor. Çağrı, mart ayında savunmasını yapacak olan Kragulj’u izlemek ve sonrasında diplomasını vermek üzere North Caroline Üniversitesi’nden özel davet almış.

Çağrı’yı ve eserlerini yakından incelemek isteyen Kragulj, geçtiğimiz yaz İstanbul’da ev tutmuş. Bir ay boyunca elinde notları, kayıt cihazı ve klarnetiyle bir an olsun Çağrı’nın yanından ayrılmayan Kragulj, ünlü klarnetçinin seslendirdiği birçok parça ve tekniği analiz etmiş. Klarnet icrası sınırları aşan Çağrı, “Henüz otuz beş yaşımdayken dünya çapında bir teze sanatımla konu olmak son derece gurur verici. Öldükten sonra da tez konusu olabilir ya da çok iyi eserlerle anılabilirdim. Allah bu lütfu herkese nasip etmez.” diyor. Klarnetiyle farklı dillerdeki ve duygulardaki ruh halini paylaşmaya, kültürlerarası bir etkileşim kurmaya çalışan Çağrı, insancıl ve barışçı bir tavırla hareket edip, içi dolu projelerle geleceğe yön vermek istediğini ifade ediyor.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>