Kundakçı Kıskıvrak Yakalandı

Avcılar Gümüşpala Mahallesi Gümüşpala Caddesi üzerinde saat 04.00 sularında polisin dikkati, vatandaşların araçlarını kurtardı.

TUĞBA KAPLAN – 07 Şubat 2011

Devriye görevi yapan polis ekipleri, park halindeki araçların üzerine benzin döken şahsı fark etti. Polisleri gören Mehmet K. (18) isimli şahıs, elindeki benzin dolu pet şişeleri atarak kaçmaya başladı. Polis ekipleri, zanlıyı ara sokaklarda kovalamaya başladı. Uyarı amacıyla havaya ateş eden emniyet birimleri, kaçan şahsı Gülüzar Sokak’ta yakaladı. Polis merkezine götürülen zanlının daha önce de terör suçlarından kaydı bulunduğu anlaşıldı. Polis, çevrede şüpheli şahıslar üzerinde uygulama yaptı. Yapılan çalışmalarda, durumundan şüphelenilen bir kişi daha gözaltına alındı.

İstanbul’un Pendik, Bağcılar, Esenler ve Şişli ilçelerinde yasa dışı sol terör örgütleri önceki gece 30’a yakın aracı benzin dökerek yaktı. Kundakçılar ilk olarak Şişli Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Şahin Sokak ve Aslan Sokak’ın birleştiği noktada park halinde bulunan 11 araç, benzin dökülerek yakıldı. Dar olması sebebiyle itfaiyenin giremediği sokaklarda vatandaşlar, çıkan yangını kendi çabalarıyla söndürdü. Mahalle sakinleri, yangın sonrası gece 01.00 sularında bir grubun yürüyüş yapıp slogan attığını ama korkudan çıkıp bakamadıklarını anlattı.

Kundaklama sonucu arabası büyük hasar gören Ali Türkmen, yaşananlardan komşularının çığlık sesleriyle haberdar olduğunu belirtti. Türkmen, “Henüz borcunu ödüyorum.” dediği aracını alevler içinde yanarken bulmuş. Geçen yıl da buna benzer bir kundaklama olayının yaşandığını anlatan mahalle sakinleri, birçok kişinin bu sebeple buradan taşındığını kaydetti. Önceki gece yaşanan bir diğer kundaklama ise Esenler Karabayır Mahallesi’nde yaşandı. Gece 04.00 sularında patlama sesiyle uyanan vatandaşlar, 3 aracın alev alev yandığını gördü. Yanan minibüsün infilak etmesi sonucu yangın, yandaki dört katlı binaya sıçradı. İtfaiyenin yardımıyla söndürülen yangın, binada ağır hasar meydana getirdi. Evi yanan Cebrail Yıldız (32), “Gece patlamayla uyandım. Eşim ve çocuklarım Allah’tan evde değildi. Evin kirasını bile ödeyecek durumum yok. Eşyalarımız yandı.” dedi. Yangın, itfaiye tarafından söndürülürken 3 araç kullanılamaz hale geldi.

Kundaklama taktiği Devrimci Karargâh’tan

Kundaklama hadisesinin yaşandığı Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nin duvarlarında terör örgütü Devrimci Karargâh örgütü ile ilişkisi olduğu ileri sürülen Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) ilanları asıldığı görüldü. Devrimci Karargâh’la ilgili mahkemece kabul edilen iddianamede sanıkların zengin semtlerde yokuş aşağı park etmiş araçların altından benzin akıtarak toplu halde araç yakmayı planladıkları belirtilmişti. Araç kundaklama yöntemi 2. Ergenekon iddianamesinde de yer almıştı. Emniyet raporuna göre terör örgütü PKK, her Ergenekon operasyonu ardından gündemi değiştirmek için araç kundaklama eylemlerine yöneldi.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>