Medya Okulu’nda Son Ders: Önyargıdan Uzak Durun

Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniver-sitesi’nin, basın-yayın sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla kurduğu ‘Medya Okulu’ ilk mezunlarını verdi.

TUĞBA KAPLAN   – 29 Mayıs 2011

‘Geleneksel Muhabirlikten Yeni Medya Editörlüğüne’ adıyla 7 hafta süren eğitime katılan 60 öğrenci, dün yapılan son dersle sertifikalarını Medya Derneği Başkanı Salih Memecan ve Şehir Üniversitesi Rektörü Gökhan Çetinsaya’nın elinden aldı. Öğrencilerle son kez bir araya gelen Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, tasarımdan illüstrasyona, infografikten tipografiye kadar bir gazetenin tasarımı hakkında bilgi verdi. Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi de ilk derste bahsedilen önyargı konusuna değindi ve fotoğraf çekerken de önyargıdan uzak durulması gerektiğini söyledi. Medya Okulu’nu, sektörü tanımak adına büyük bir fırsat olarak gördüklerini ifade eden öğrenciler, iletişim mezunu olmamalarına rağmen basın-yayına dair genel bir bakış açısı kazandıklarını dile getirdi. Medya araçlarının çalışma biçimleri, habercilik türleri ve editöryal önceliklerin anlaşılması için hazırlanan Medya Okulu’nda şu isimler ders vermişti: Adem Yavuz Arslan (Bugün), Ahmet Böken (TRT), Alev Er (Aktüel), Cemal Karataş (TV 8), Cemil Ertem (Star), Deniz Ergürel (Medya-Der), Ekrem Dumanlı (Zaman), Enis Berberoğlu (Hürriyet), Ercan Arslan (Milliyet), Enis Tayman (Radikal), Fevzi Yazıcı (Zaman), Hakan İnce (Cihan), Işın Eliçin (TRT Türk), Mahmut Övür (Sabah), Murat Azkeskin (Cihan), Nurcan Akad (Zete), Nuriye Akman (TRT Haber), Özgür Yici (Sabah.com).

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>