Sosyal Paylaşım Siteleri, Gazetecilik için Önemli

 

Medya Derneği ve Bilgi Üniversitesi, ‘Gazeteciler için yeni medya ve yeni fırsatlar’ başlıklı seminer düzenledi.

TUĞBA KAPLAN – 17 Ocak 2011

Bilgi Üniversitesi’nin kampüsünde yapılan seminerde, Medya Derneği başkanlığını da yürüten karikatürist Salih Memecan sunum yaptı. İnternetin yaygınlaşmasıyla gazeteciliğin kâğıt üstünde uzun süre devam edemeyeceğini söyleyen Memecan, “Teknolojik değişim çok hızlı, sürekli kendinizi geliştirmek zorundasınız. Özellikle gazeteciler bu değişimi yakından takip etmeli.” diye konuştu. Yeni haber konuları ve kaynaklar bulmak, trendleri takip etmek için sosyal paylaşım sitelerinin etkili olduğunu anlatan Memecan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Haberlerin anlık güncellemelerini yapmak, buna halkı dahil etmek, okur ve izleyicilerle yeni iletişim imkânları yakalamak, kişisel marka oluşturmak isteyen gazeteci bu uygulamalara kayıtsız kalmamalı.”

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Erkan Saka da yeni nesil gazeteciliğin yönünün değiştiğini, sosyal medya denince akla ilk olarak “Twitter ve Facebook” gibi son yılların gözdesi olan sosyal paylaşım sitelerinin geldiğini dile getirdi. “Yeni medyada çok kompleks şeyler üretmeye gerek yok.” diyen Saka, “Yeni medyanın mantığı çok basit, sürekli güncelleniyor, yeni uygulamalar eskileri geçebilir ama, önemli olan iyi bir fikir bulmak.” dedi. Dijitalleşmenin artık çok küçük yaşta, ailede başladığını vurgulayan teknoloji uzmanı Serdar Kuzuloğlu ise bir gazetecinin bu değişime kayıtsız kalmaması gerektiğini anlattı.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>