Tasarım Günleri Heyecanı Başladı

Genç tasarımcıların heyecanla beklediği +1T Gazete Tasarım Günleri başladı. Zaman Gazetesi’nin ev sahipliğinde bu yıl altıncısı düzenlenen organizasyona Türkiye’nin farklı üniversitelerinden bin 200 öğrenci başvurdu. Geleceğin tasarımcılarını ustalarla buluşturan etkinliğe 300 kişi kabul edildi.

TUĞBA KAPLAN   – 22 Haziran 2011

Katılımcıların bir hafta boyunca hem tasarım hem de haber konusunda eğitim alacağı +1T Günleri’nin açış konuşmasını Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı yaptı. Medyanın, teknolojinin getirdiği yeni açılımlarla değiştiğini belirten Dumanlı, “Dünyadaki büyük değişime ayak uyduramayan her şey bir şekilde tasfiye olmaya mahkûmdur.” dedi.

Gazetenin Yenibosna’daki merkez binasında düzenlenen organizasyonda konuşan Ekrem Dumanlı, medyanın teknolojinin getirdiği değişime kayıtsız kalamayacağını söyledi. “En tutucu tüketici gazete okurudur. Okuyucu küstürmeden değişime gidilmeli.” diyen Zaman Genel Yayın Yönetmeni şöyle devam etti: “Medya değişmeli çünkü dünya değişiyor. 19. asrı romancılar belirlemişti. Bu değişimle bundan sonraki asır medyanın olacak.” Değişim sürecinde Zaman’ın çok kritik bir rol oynadığına işaret eden Dumanlı, medyanın geri kalmışlığını aşacaklarını, sektörün çıtasını yükselteceklerini kaydetti.

Habercinin işi, doğru bilgiyle tasarımı derinleştirmektir

+1T’nin ilk gününde konuşan Zaman Gazetesi Haber Müdürü Fatih Uğur da haberin tek başına bir tasarım olduğunu ifade etti. Haber ve tasarımı, birbirini tamamlayan kardeşler olarak niteleyen Uğur, bu iki unsurun insandan ayrı düşünülemeyeceğini, insanı ilgilendiren her şeyin de haber değeri taşıdığını söyledi. Gazetecinin, doğru bilginin peşinden koştuğunu dile getiren Uğur, detayların bazen bir kare fotoğraf, bir küçük bilgi kırıntısı da olsa demokrasinin inşasına katkı sağladığını anlattı. Uğur, “Gazeteciliğin temel formülü olan 5N1K ile tasarımı sembol eden +1T ortaktır. Çünkü gazeteci en çetrefilli senaryoyu bile sade ve anlaşılır bir hale getirerek anlatmak zorundadır.” dedi.

Tasarım, okuyucuyu olay yerine götürmeli

Etkinliğin ikinci dersinde konuşan Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, haber ve tasarım ilişkisini anlattı. Yazıcı, vakti tasarruflu kullanmak zorunda olan okuyucuya tasarımla birçok şeyin anlatılabileceğini belirtti. “Tasarım, okuyucuyu olay yerine götürmeli.” diyen Yazıcı, “Okur önce büyük fotoğrafa bakar. Mesajı bilgiyi fotoğraf çok hızlı aktardığı için metne gelene kadar okuyucu konuyu kavrar.” ifadelerini kullandı. İyi bir tasarımla okuyucunun metinden kopamayacağına dikkat çeken Zaman Görsel Yönetmeni, sayfaların sanat eseri olmadığını ancak sanatın ve tasarımın bütün imkânlarından yararlanılarak hazırlandığını dile getirdi.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>