TGC’den Ergenekon Tutuklusuna Basın Özgürlüğü Ödülü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2011 Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni kazananlar belirlendi.

TUĞBA KAPLAN   – 15 Temmuz 2011

‘Kurum’ dalında verilen ödüle, Gazetecilere Özgürlük Platformu layık görüldü. ‘Kişi’ dalında verilen ödül ise gazeteciler Ercan İpekçi ile Ahmet Şık arasında paylaştırıldı. TGC’nin Ergenekon terör örgütü soruşturmasından tutuklu bulunan Şık’ı ödüle layık görmesi gazetecilerin tepkisini çekti. Star Gazetesi Yazarı Ergun Babahan, cemiyetin tavrının siyasi olduğu üzerinde durdu. Babahan, “Daha önce de Oda TV’ye yılın en iyi portalı ödülünü vereceklerdi. Tepkiler doğrultusunda askıya alındı. Tutuklu bütün gazetecileri genellemenin çok doğru ve etik olduğunu düşünmüyorum.” şeklinde konuştu. Tutuklama konusunun artık siyasallaştığını söyleyen Zaman Gazetesi Yazarı Etyen Mahçupyan ise “Tamamen sembolik ve yüzeysel bir siyaset yapılıyor. Bu ödülün çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. Ödülü kime verdiğiniz sizin siyasi pozisyonunuzu gösterir.” ifadelerini kullandı.

Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergürel ise cemiyetin tamamen siyasallaştığını söyledi. Ergürel, “Ödülün tüm tutuklu gazeteciler adına verilmiş olmasını anlamak mümkün değil. Çünkü her gazeteci gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklanmıyor. Bu sebeple her tutuklananın da basın özgürlüğü kısıtlanmış olmuyor.” şeklinde konuştu.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>