Türkiye’de Okuyan Yabancı Öğrenciler Afrika ve Pakistan İçin Kermes Düzenledi

Fatih Üniversitesi’nin Kenya, Vietnam, Kamboçya, Bangladeş, Kazakistan, Gürcistan gibi dünyanın dört yanından ülkemize okumaya gelen öğrencileri, Afrika ve Pakistan için kermes yaptı.

TUĞBA KAPLAN – 13 Kasım 2010

Toplanan paralar Kimse Yok mu Derneği aracılığıyla ilgili ülkelere ulaştırılacak. Her öğrencinin kendi ülkesinin yemeğini yaptığı kermeste Kazak samsasından Uygur mantısına, suşiden Özbek pilavına kadar birçok ülkenin geleneksel tatları yer aldı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen kermese okuldaki tüm öğrenciler ve hocalar yoğun ilgi gösterdi.

Kenyalı Sultan İsmail, ülkelerindeki fakirler ve zenginler arasındaki uçurumun Kurban Bayramı’nda daha da belirginleştiğini anlattı. Kenya’da kurban kesmenin sadece dinî vecibe olmaktan öte aynı zamanda zenginliğin, varlığın da sembolü olduğunu söyledi. Gürcistanlı Anna Dilayou, kültürlerinde böyle bir yardım anlayışı olmamasına rağmen sabaha kadar uykusuz kalıp, gün boyu kermeste satış yaptıklarını aktardı. Anna, “Biliyorum ben Müslüman değilim ama insana yardım dine, dile, kültüre bakmaz. Bunu yapmak için sadece istemek yeterli.” diye konuştu.

Tarıq Baradi ise kurban kesmenin önemini iyi bilenlerden. Genel olarak Afrika ülkelerindeki insanların et yiyemedikleri gibi bir görüş olduğunu söyleyen Baradi, “Aslında orada et yiyoruz. Ama nasıl kesildiğini bile bilmediğimiz, ölmüş hayvanların etini yiyoruz. Bunun haram olduğu biliniyor ama yine de yeniyor.” dedi. Babası Baradi’ye, çocukken kurbanın her kılı sayısı kadar günahlarının da affolduğunu söylemiş. Bu sözleri hâlâ hatırladığını dile getiren Baradi, “Biz iki yıldır ailemizden uzakta Kurban Bayramı geçiriyoruz. Ama Türk insanının misafirperverliği sayesinde hem aile sıcaklığını hissediyoruz, hem de helal, temiz olduğunu bildiğimiz et yeme fırsatımız oluyor.” diye konuştu.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>