Üç Dinin Müziğinden Yükselen Tek Ses: Barış

Besteci, müzisyen, eğitimci, yapımcı, sufi ve her şeyden önce barış için yaratıldığını düşünen bir aktivist Yuval Ron. Amerika’dan Türkiye’ye uzanan barış yolculuğuna üç İbrahimî dinin müziğiyle devam ediyor. 15 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelen Ron, 9 Haziran’da ekibiyle beraber İstanbul’da ilk kez vereceği ‘Coexistanbul Barış Konseri’ne hazırlanıyor.

TUĞBA KAPLAN – 05 Haziran 2011

Savaş halindeki Orta-doğu’nun çeşitliliğini müzik ve dans ile birleştirerek mistik, ruhsal, folklorik ve ilham verici çalışmalar ortaya koyuyor Yuval Ron ve topluluğu. Yahudi, Arap ve Hıristiyan müziğini ve değerlerini yansıtan müziklerle üç dinin insanlarını bir araya getirmeyi ve dünya barışını sağlamayı hedefliyorlar. Ron, “Dünya barışı için biz müzisyenler politikacılardan daha çok mücadele ediyoruz.” diyor.

Çingenelerin hayatını anlatan bir filmin müziğinden etkilenerek 15 yıl önce ilk kez Türkiye’ye gelmiş. Çingene müziğine olan merakından, aylarca İstanbul’da, bu müziği yapanları izlediğini, yaşadıkları yerleri gezip onlarla beraber yemek yediğini anlatıyor.

Üç dinin müzik makamları aynı

Etnik kimlikler arasında barışı inşa etmek için müziğin dili olan makamları kullanıyor. Ortadoğu’da üç dinin de kullandığı makamların aynı olduğu görüşünde. Ona göre ağıtlardaki makam hemen hemen aynı: “Bir’i bulmak için o kadar ortak noktamız var ki, müzik dili bile tek bir noktada buluşmaya, barışı sağlamaya yetiyor.”

Üç İbrahimî dinin aynı müzik becerilerine sahip olduğunu belirten Ron, “Üç din de aynı yaratıcıya dua ediyor ve O’ndan istiyor. Hissettikleri, yaşadıkları acıyı aynı müzikle dindiriyorlar ama bunun farkında olmadıkları için savaşıyorlar.” diyor ve ekliyor: “İşte bu yüzden yüzyıllardır hep farklılıklar konuşulmuş, ayrı gayrı düşülmüş. Ama ben müziğimle insanlara aynı olduğumuzu öğretip, onları bir araya getirmeyi ve barışı sağlamayı düşlüyorum.”

Sufizmin hem öğrencisi hem öğretmeni

Müziklerinde, 7 yüzyıl öncesine ait sufi makamının melodilerini kullanarak, dinleyicilerine benzerliği göstermeye çalışıyor, “Sufizmin hem öğrencisi hem öğretmeniyim. Nerede bir ışık varsa sufizm oradadır.” diyor. Ron, Amerika’da ve dünyanın birçok ülkesindeki üniversitelerde hem musiki hem de sufizm dersleri veriyor. İnsanların hangi dinden olursa olsun sufi olabileceği kanatinde.

Ron, müziğin Yaratıcı ile insan arasında önemli bir köprü olduğuna ve kalpleri açtığına inanıyor: “O’nu ne kadar anladığımızı düşünsek de, o gizemi hiçbir zaman çözemeyiz. Ne kadar tanımlamaya çalışırsak çalışalım ifade edemeyiz. ‘Tanrı şöyle güzel, böyle merhametli’ demek, O’nu insanlaştırmak, basitleştirmek olur. En iyisi susmak ve hissetmek.”

Ron, Ömer Faruk Tekbilek ile 1998’de California’da tanışmış. Onunla çalışmanın eşsiz bir deneyim olduğunu anlatıyor. “Türk müziğine ve sufizme dair ne varsa ondan öğrendim.” diyen Ron, müzisyenin en küçük şeylere duyduğu heyecanın kendisini etkilediğini belirtiyor: “Onun bu heyecanı ve ruh güzelliği Yaratıcı’nın verdiği bir ayrıcalık. O Allah’ın yarattığı her şeye karşı derin bir saygı ve heyecan duyuyor.” Ron, Tekbilek ile beraber “One Truth” albümünün yanı sıra, Oscar Ödüllü “Batı Şeria Hikâyesi” filminin müziklerini yaptı: “Bu filmin ödül alması ikimiz için de çok mühimdi. Çünkü film Ortadoğu’da barışın önemini anlatıyordu.”

Ud, saz, cümbüş, piyano, darbuka ve def gibi Ortadoğu’yu yansıtan enstrümanlar kullanan Ron 9 Haziran’da İstanbul Sultanahmet Meydanı Amfi Tiyatro’da bir konserden verecek. Barış konserinin Türkiye’de olmasının çok önemli olduğunu söylüyor. Konserin, insanları bir araya getirip yaralarını iyileştireceğini düşünüyor. Ona göre Türkiye bütün dinleri bir araya getirme hususunda diğer ülkelere göre çok daha şanslı. “Türkiye, Ortadoğu’da barışı sağlayacak, güvenilir tek ülke. Türkiye hem yüzyıllardır içinde birçok etnik grubu barındırdığı için hem de Mevlânâ Celaleddin Rumi burada olduğu için dünya barışına öncülük edebilir.” diyor.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>