‘Zorlama Yok, Özgürlükler Korunuyor’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internette filtre uygulamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tartışmalar başladığı günlerde TİB yöneticileriyle görüşüp bilgi aldığını aktaran Gül, “Bana verilen bilgilere göre, kimse herhangi bir zorlamaya tabi tutulmuyor. Kimsenin özgürlüğü kısıtlanmıyor.” diye konuştu.

TUĞBA KAPLAN   – 29 Mayıs 2011

Cumhurbaşkanı Gül, Twitter’de, bazı konular hakkında biriken sorular bulunduğunu belirterek, bu sorulara cevap vereceğini belirtti. Özellikle internet konusunda kendisine yöneltilen çok soru olduğunu ifade eden Gül, şu ifadeleri kullandı: “Bu tartışmalar başladığında TİB yöneticilerini çağırarak kendilerinden ayrıntılı bilgi aldım. Bana verilen bilgilere göre, kimse herhangi bir zorlamaya tabi tutulmuyor. Kimsenin özgürlüğü kısıtlanmıyor. Özel sektör, ürünlerini aynı şekilde sunmaya devam edecek. Kamu da kendi sorumluluğu gereği, alternatif bir ürün sunacak. Benim görüşüm, temelde hiçbir özgürlük kısıtlaması olmamalı. İsteyen herkes internette özgürce dolaşabilmeli. Öte yandan, unutmayalım ki internet, fırtınalı bir okyanus. Gemisini korumak isteyenlere de güvenli limanlar sunulabilmeli.”

FİLTRE TALEBİ, VATANDAŞTAN GELİYOR

Bu arada, vatandaşlar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) şikâyet yağdırıyor. Her hafta 4 bin civarında şikâyet aldıklarını belirten İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen, filtreleme isteğinin vatandaştan geldiğini ifade etti. Çok ciddi kişisel mağduriyet yaşayan insanların kendilerinden yardım istediğini aktaran Şen, ağırlıklı olarak millî-dinî değerlere, özel yaşama saldırıda bulunan, ırkçılık yapan ve pornografi içerikli sitelerle ilgili şikâyet aldıklarına dikkat çekti. Tüketicinin kendi başına bu sorunu çözemediğini dile getiren Şen, kullanıcıya internetin içeriğinden şikâyet etmeyeceği bir ortam sağlamaya çalıştıklarını söyledi. “Vatandaş sorunun çözümü için alternatif uygulama istiyor.” diyen İnternet Daire Başkanı sözlerini şöyle tamamladı: “Altını çizerek söylüyorum, filtreleme talebi vatandaştan geliyor.”

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>