Millete Saygılı Olmadan Gerçek Atatürkçü Olunamaz

 

10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşen ‘Günümüzün Atatürkçüsü’ konferansında konuşan Prof. Dr. Toktamış Ateş, Atatürk’ün, millete ve milli iradeye olan sevgisine dikkat çekti.

TUĞBA KAPLAN – 11 Kasım 2010

Atatürk’ün ülkenin ve devletin tek sahibi olarak milleti gördüğüne vurgu yapan Ateş, “Milletine saygılı olmadan nasıl Atatürkçü olunur anlamıyorum.” dedi. Atatürk’ün en çok saygı gösterdiği kurumun Meclis olduğunu anlatan Ateş, kendine orduyu referans olarak önerenlere verdiği cevabı hatırlattı: “Ben bilakis her kerameti Meclis’ten bekleyenlerdenim.”

Atatürk’ün en çok saygı gösterdiği kurumun meclis olduğunu anlatan Ateş, onun meclise olan saygı ve güvenini her fırsatta dile getirdiğini bir örnekle açıkladı: “Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde kendine muhalif olanlarla yaptığı tartışmalardan sonra bile milli iradeye olan saygısını yitirmedi. Cumhuriyet Gazetesi kurucusu Yunus Nadi’nin “Her kerameti Meclis’ten mi bekliyorsunuz?” sorusuna, “Ben bilakis her kerameti Meclis’ten bekleyenlerdenim.” cevabını verdi. O her koşulda kerameti İrade-i Milliye’den bekledi.” Ankara’nın boşaltılıp başkentin Kayseri’ye taşınması gündeme geldiğinde bile Atatürk’ün Meclis’i kapatmayı düşünmediğini belirten Ateş, “O, ülkenin ve devletin tek sahibi olarak milleti gördü.” diye konuştu. Ateş, günümüzde de Atatürkçü olmanın, milletin iradesine saygıdan geçtiğini söyledi.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>