Bu Otobüs Kaçmaz!

 

İşe yetişmek üzere evden çıkıp, hızla otobüs durağına geldiğinizde uzun bir kuyrukla karşılaşıyorsunuz.

TUĞBA KAPLAN – 03 Ocak 2011

Hadi itiş kakış otobüse bindiniz diyelim, ya trafik de varsa? O zaman işe gitmek tam bir işkence. Günde ortalama 1 buçuk milyon İstanbullunun kullandığı İETT otobüslerinden birinde öyle bir şoför var ki yolculara selam vermesi, ayakta karşılaması ve gülümsemesiyle görenleri şaşkınlığa uğratıyor. Yolcularda bağımlılık yapan 130 Tuzla-Kadıköy hattı İETT şoförü Yaşar Özalp’in otobüsüne binen bir daha inmek istemiyor. Öyle ki onun otobüsüne binmek için bir önceki otobüse binmeyip 45 dakika beklemeyi göze alanlar, adına sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta grup kuranlar, hatta izin günlerinde bile Yaşar Bey’le yolculuk etmek için onunla buluşanlar var.

13 yıldır İETT otobüs şoförlüğü yapan Sinoplu Özalp, sempatik hareketleri, yolculara olan saygısı ve güler yüzüyle otobüsüne binen yolcuları şaşırtsa da, onlara aslında unuttukları bir şeyi, insan olduklarını hatırlatıyor. “Nerede çalışırsanız çalışın orası sizin ekmek kapınızdır, dükkânınızdır.” diyen Özalp, “Otobüsüm benim dükkânım, çocuklarımın rızkını ben buradan çıkarıyorum. Nasıl bir işyeri sahibi müşterilerini ‘Hoş geldin’ diyerek karşılayıp, ‘Selametle’ uğurluyorsa, ben de yolcularıma öyle yapıyorum. Çünkü ben aslında bana nasıl davranılmasını istiyorsam insanlara da öyle davranıyorum.” diyor.

“İETT değil, sanki VIP otobüsü”

26 yaşındaki Anıl Bora, 5 yıldır Yaşar Özalp’in otobüsüne binen ve artık onunla sıkı bir muhabbeti olan yolculardan sadece biri. Onun otobüsüne bindiği günden beri kendisini sanki İETT otobüsünde değil de, VIP otobüsündeymiş gibi hissettiğini anlatan Bora, “Bütün ulaşım araçlarını kullanan biriyim; ama hiçbirinde Yaşar abide gördüğüm sıcaklığı, samimiyeti, tebessümü görmedim. Bu yüzden onun otobüsüne binmek için 45 dakika bekliyorum.” diyor. İETT yetkilileri ise, başarısından dolayı İETT müdürlüğü tarafından plaket verilen Özalp ile ilgili her gün birbirinden ilginç teşekkür maili geldiğini söyledi. Özalp adına açılan Facebook’taki “130 A Tuzla-Kadıköy otobüs şoförü namı diğer otobüs Yaşar Abi içindir” grubu da Özalp’in ne kadar çok sevildiğini gösterir nitelikte.

[email protected]

 

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>