Engellilerden Adaylık için AK Parti’ye Rekor Başvuru

 

AK Parti’den milletvekili adayı olmak isteyen engelli sayısı, rekor kırdı. 267 engelli, Meclis’e girebilmek için başvuruda bulundu. Meclis’teki tek engelli vekil Lokman Ayva, “Bu rakam, demokrasinin bir göstergesidir.” dedi. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal da, bu rakamı ‘engelli vatandaşların özgüvenlerinin artması’ olarak nitelendirdi.

TUĞBA KAPLAN – 17 Mart 2011

Milletvekili adaylığı için 5 bin 599 başvuru yapılan AK Parti’ye, engelli adayların ilgisi de büyük oldu. 267 engelli, iktidar partisinden aday olabilmek için başvuruda bulundu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın özel talimatıyla aday adaylarından alınan 3 bin TL başvuru ücreti de, engellilerin yaptığı başvurulardan alınmadı. Meclis’in tek görme engelli milletvekili Lokman Ayva, bu sayının artmasının demokrasinin bir göstergesi olduğunu söyledi. ‘Özürlü adam siyaset yapamaz’ söyleminin doğru olmadığını belirten Ayva, “Bir zenginlik, farklılık olması için özürlülerin aktif olarak siyasette yer almasını istiyoruz. Memleketin idaresiyle ilgili onların da katkıda bulunmasına destek verilmesi gerekiyor.” dedi.

Lokman Ayva, özürlü milletvekili aday adayı sayısının 267 ile kalmayacağını da ifade ederek, bütün kayıtlar revize edildikten sonra rakamın daha da artacağını dile getirdi. Özürlü vatandaşların siyasete alıştırılması gerektiğini vurgulayan Ayva, “Bizim amacımız, artık özürlülerin de bu işi öğrenmesi, kendi haklarını birçok platformda aramaları gerekliliğini iyi bir şekilde duyurmak.” diye konuştu.

Bugüne kadar özürlü vatandaşların milletvekili adaylığı ile ilgili sıkıntılar olduğunu söyleyen Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal da, “Bu kadar başvurunun olması, özürlü arkadaşların özgüvenlerini ve kendileriyle ilgili konularda daha kolay politika üretilmesine katkıda bulunmak istediklerini gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı. Engelli vatandaşların siyasi alandaki haklarını da iyileştirmeye çalıştıklarını kaydeden Köksal, “Özürlülüğün ideolojisi yoktur. Hangi partiden olursa olsun, özürlü vekillerin sayısı artmalı.” şeklinde konuştu.

Başbakan’ın çağrısı üzerine ‘Ferrari’den inip, AK Parti’nin arabasına binecek

Uluslararası Engelliler Birliği Başkanı sanatçı Metin Şentürk, Başbakan Erdoğan’ın “Ferrari kullanıyordu, artık AK Parti’nin arabasına binsin.” çağrısına yeşil ışık yaktı. Milletvekilliği adaylığına ilişkin Zaman’ın sorularını cevaplayan görme engelli sanatçı, “Benim milletvekilliği isteğimi Sayın Başbakan biliyor. Bu konuda en son kararı parti başkanları veriyor. En yakın zamanda benim vekilliğimle ilgili haberleri Sayın Başbakan’ımızdan hep beraber duyacağız.” dedi. Şentürk, 267 engellinin AK Parti’ye yaptığı başvurunun da “Bu rakamı, engellilerin siyasete teşvik edilmesi adına atılmış büyük bir adım olarak değerlendiriyorum. Bu adım engellilerin kendi durumlarını Meclis platformlarına taşımalarına yardımcı olacaktır.” şeklinde değerlendirdi.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>