Derin sessizlik

TUĞBA KAPLAN

18 Mayıs 2014, Pazar

Manisa’nın Soma ilçesi, Eynez mevkiindeki maden ocağında 13 Mayıs günü, öğle sularında başlayan yangının neden olduğu facia, Türkiye’yi derinden sarstı. Kazadaki ölü sayısı her geçen gün artarken, facianın neden kaynaklandığı henüz netlik kazanmadı.

Gerçek ölü sayısının gizlendiği yorumları yapılırken, olayın büyük oranda sorumlusu olan devlet yetkililerinin ve maden sahibinin ihmallerinin konuşulmaması eleştiriliyor. Olayın yaşandığı günden bu yana Soma faciasıyla ilgili en hareketli mecra şüphesiz sosyal medya oldu. Hem Türkiye hem de dünyanın birçok ülkesinden acıyı paylaşan, eleştiren, sorgulayan düşünceler, yorumlar paylaşıldı. Maden faciasından geriye kazadan çıkarılan işçilerin cansız bedenleri, gözü yaşlı annelerin, eşlerin, evlatların fotoğrafları, ihmallere duyulan öfke ve isyan kaldı.

Plakasını söktüler

Faciadan sonra Soma’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan protesto edilirken, korumalar güvenlik gerekçesiyle  0002 numaralı kırmızı plakayı sökerek şoföre veriyor.

Baba acısı yürek dağladı

Babasının mezarı başında hıçkırıklara boğularak ağlayan bu küçük kızın acısını ne hafifletebilir? Babasını kim geri getirebilir?

Kamyonlar tabut taşıdı

Normalde madenden çıkarılan kömürleri taşıyan kamyonlar, bu kez tabutları taşıdı. Bu görüntüler Türkiye’de insanın ne dirisine ne de ölüsüne saygı duyulmadığını gösterecek türden.

Kahreden çaresizlik

Madende mahsur kalanları kurtarmak için Soma’ya giden kurtarma ve acil müdahale görevlilerinin gördükleri manzara karşısındaki çaresizliği…

Evladımı götürmeyin!

Madenden cansız bedeni çıkarılan işçilerden birinin annesi. Gözlerinin önünde evladının götürülmesine engel olmaya çalışıyor.

Azerbaycan’dan destek

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov, Soma’da meydana gelen maden faciasıyla ilgili konuşurken gözyaşlarını tutamadı. Dünyanın en büyük bayrak direğinin bulunduğu ülkede bayrak yarıya kadar indirildi.

Hayatta kalan dörtlü

Soma’da yüzlerce işçiye mezar olan madende, her gün binlerce işçi baret, lamba, kıyafet, çizme ve maske ile yerin 400 metre altına uğurlanıyor. Yukarıdaki dört baretin o gün izinli olan işçilere ait olduğu belirtiliyor.

Önergeyi reddeden vekilden haber alınamıyor

Zaytug’un bu tweet’i, faciadan 20 gün önce CHP milletvekili Özgür Özel’in sunduğu Soma önergesini kabul etmeyen AKP’li vekillerin tavrını anlatıyor.

Ayağında delik çorap…

En çok konuşulan karelerden biri… Bir parça kömür için bir ömür verenlerin çoraplarındaki delik, bütün Türkiye’nin vicdanında koca bir delik açtı.

Kardeşini bulmak için kaç cesede baktı?

Faciada hayatını kaybeden kardeşinin teşhisi için ocağa giren ağabeyin şu sözleri yürekleri dağladı: “Kardeşimi kaybettik, vefat etti. Oraya ulaştığımda ölmüştü. Sedyeyle çıkardık dışarı, ambulansa kendimiz koyduk. Geldik şimdi kimlik teşhisi için. 100-150 ceset gördüm, fazlası olur aşağısı olmaz. Kardeşimi bulmak için en az 50-60 tane cesede baktım ve sonunda bulduk.”

Sedye kirlenmesin

Saatlerdir mahsur kaldığı yerin altından yeni çıkarılmış ve henüz ambulansa alınmış ince ruhlu madenci Murat Yalçın. “Sedye kirlenmesin, çizmelerimi çıkarayım mı?” sözleriyle herkesi ağlattı. Daha sonraki konuşması da ilk sözlerinden farklı değildi: “Anadolu çocuğuyum ailemden böyle gördüm.”

Daha acısı da var: TV’den ceset teşhis etmek

Bir zamanlar Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘Bir bakan oğlunun tutuklandığını televizyondan öğreniyor. Bundan daha acı ne olabilir?” demişti. Bundan daha acısı yakınının cesedini bir LCD ekranında görerek teşhis etmek olmalı.

Protestocuyu dövdü kendisi rapor aldı

Başbakan danışmanı Yusuf Yerkel, bir madenci yakınını, acımasızca tekmeliyor. Olaydan birkaç gün sonra Yerkel, ‘Tahrik oldum, kendimi tutamadım’ derken yedi günlük doktor raporu alması bir daha ‘burası Türkiye’ dedirtti.

Cenaze namazına durmak

Amcasının ve maden işçisi ağabeylerinin cenaze namazını kılmaya duran iki çocuk.

Ölümü hissedince…

Belli ki kurtulmak için artık bir çare kalmadığını anlamış, ölümün yaklaştığını hissetmiş bir madenci baba. Sedyeyle çıkarılırken, avucunun içinden ‘Hakkını helal et oğlum’ notu çıktı.

 

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>