Yeşilay’dan Hükümete Bağımlılıkla Mücadele Çağrısı

Bağımlılıkla mücadelenin henüz siyasetin gündemine girmediğini söyleyen Yeşilay Başkanı Av. Muharrem Balcı, “61. Hükümet programında bağımlılıklarla ilgili hiçbir düzenleme olmadığı için, siyasilerin bu konuda dikkatini çekmek ve topyekun bir mücadele başlatmak için böyle bir girişimde bulunduk.” diye konuştu.

TUĞBA KAPLAN   – 14 Temmuz 2011

Bugüne kadar sigara bağımlılığı ile mücadelenin siyasilerin gündeminde yer aldığını söyleyen Balcı, “Özellikle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sigara ile mücadele konusundaki desteği elbette ki göz ardı edilemez. Ama bu mücadele uyuşturucu, kumar, fuhuş, sanal alem, ekran, internet ve sosyal medyanın olumsuza kullanılması sonucu ortaya çıkan bağımlılıklarda da gösterilmelidir.” açıklamasını yaptı. 61. Hükümet programında ‘bağımlılıkla mücadele’ ifadesinin geçmediğini ifade eden Yeşilay Başkanı, “Her bağımlılık bir diğerini tetikler. Genç nesillerin bu alışkanlıklara özenmemesi için, bağımlılığın her çeşidi ile mücadele eden kuruluşlar oluşturulmalıdır.” dedi. Türkiye’de engelli mevcut sayısı kadar bağımlı olduğuna dikkat çeken Balcı, “Engelliler için verilen mücadelede belli bir noktaya gelindi, keşke bağımlılıkla mücadele konusunda da bu mesafe alınabilse. Özellikle siyasilerin bu konuda sosyal sorumluluğun ve kendi hassasiyetlerinin dışında, yasal olarak bu konuyu gündemlerine almaları gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Son birkaç yıldır ekran, sosyal paylaşım ve teknoloji bağımlılığının arttığını belirten Balcı, Türkiye’deki erkeklerin yüzde 49’unun, kadınların ise yüzde 20’sinin sigara bağımlısı olduğunu vurguladı.

Balcı, şans oyunlarının isminin Milli Eğitim Bakanlığının okullarına verildiğini, 20’den fazla spor okulunun isminde bira markasının adının geçtiğini belirtti.en Balcı, ”Bunları kim yapıyor?

Yeşilay Başkanı Av. Muharrem Balcı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın okullarda obeziteyi, bağımlılikları önlemek ve öğrencileri bilinçli bir şekilde beslenmeye teşvik etmek için aldığı son kararı olumlu bulduklarını belirtti. Balcı, okul kantinlerindeki fast food tarzı hamburger, kola, cips gibi gıdaların öğrencilere satılmaması konusunda alınan kararın bağımlılık yapar yolların kapatılması anlamına geleceğini ifade etti.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>