AB Övgüde Cimri, Eleştiride Cömert

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB’nin Türkiye’yi demokratik reformlar konusunda takdir eden ancak ifade özgürlüğü ve Rumlarla yaşanan sondaj krizi sebebiyle eleştiren İlerleme Raporu’na tepki gösterdi.

TUĞBA KAPLAN – 13 Ekim 2011

Bağış, rapor hazırlanırken Türkiye ile övülecek konularda cimri bir tutum izlenirken, üyelik için sıkıntı oluşturacak konularda cömert davranıldığını söyledi. Bağış, “Rapor objektif ve dengeli bir Türkiye fotoğrafı çekmeye çalışmasına rağmen fotoğraf hem yanlış yerlere zum yapmış hem de oldukça flu.” diye konuştu. AK Parti’nin yüzde 50 oy aldığı son seçimleri hatırlatarak, “Türkiye ile ilgili asıl ilerleme raporu 12 Haziran’daki seçim sonucudur.” dedi.

Dün İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyerek İlerleme Raporu’nu değerlendiren Bakan Bağış, metinde Türkiye-AB ilişkilerini tıkayan ve süreci zora sokan statükocu bir tavır gördüklerini belirtti. Bazı dar görüşlü siyasetçilerin Avrupa Komisyonu’nu baskı altına aldıklarını öne sürdü.

AB’nin statükocu tavrından vazgeçmesi gerektiğini belirten Bağış, “Bundan sonra AB’nin de ilerlemesi için, aday ülkelerin de rapor hazırlaması faydalı olacaktır. Demokraside ‘ama ya da ancak’ olmaz. AB bu tür muğlak ifadelerle üyeliğimizi sürüncemede bırakıyor.” yorumunu yaptı. Son anda Rum tarafının isteği üzerine Doğu Akdeniz’deki petrol arama krizinin rapora girmesini eleştiren Bağış, “Kıbrıs’ta çözümü istemeyenlerin gaz sancısı devam ediyor. Rum tarafının ‘çözümsüzlük çözümdür’ diyerek takındığı tavrı kabul etmemiz mümkün değil. Güney Kıbrıs’ın şımartılmasını ve AB sürecinde karşımıza engel olarak çıkmasını kabul etmiyoruz. Kıbrıs, İsrail ve AB ülkeleri arasındaki bazı çevreler tarafından Truva atı olarak kullanılıyor.” dedi.

Bağış, raporda gazeteciler hakkında açılan davaların ve tutuklamaların, ifade özgürlüğünü zayıflaştırdığı sonucuna varılmasını da anlamlandıramadığını söyleyerek şöyle konuştu: “Soruşturmaların ve tutuklamaların, gazetecilik faaliyetinden dolayı olmadığı dikkate alınmıyor. İllegal faaliyetlere girdikleri iddiasıyla tutuklular. Raporda sanki basın mensuplarının suç işleme özgürlüğü varmış gibi ifadelerin olduğu görülüyor.” AB Bakanı’nın eleştirdiği bir diğer konu ise rapordaki azınlık başlığıydı. Azınlık hakları ile ilgili Türkiye’nin yetersiz kaldığını kaydeden maddeyi reddeden Bağış, iki ay öncesine kadar Cumhuriyet tarihinde azınlık haklarına yönelik en önemli değişikliğin yapılarak, onlara ait vakıf taşınmazlarının teslim edildiğini vurguladı.

Her şeye rağmen Türkiye’nin AB üyeliği sürecine bağlılığının devam edeceğini vurgulayan Bakan, “Biz artık anamızın ak sütü gibi helal olan AB üyeliği hakkımızı istiyoruz.” diye konuştu. Bağış, AB Komisyonu’nun imtiyazlı ortaklık çağrışımlarını reddederek, Türkiye ile ilişkilerin derinleşmesi için reform, vize, ekonomi-ticaret ve dış politika ilişkilerinin derinleştirilmesini öngören teklif içinse, “Teklifi sunmadan önce, samimi olduklarını ispatlasınlar. AB, Sırbistan’a, Bosna’ya verdiği vize kolaylığını önce benim vatandaşıma da versin, samimiyetini ortaya koyduktan sonra teklifte bulunsun.” ifadelerini kullandı.

[email protected]

 

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>