Belgelerin Tamamı Görülmeden Tepki Verilmemeli

 

Türkiye’nin bu aşamada Wikileaks belgelerinin tamamını görmeden sert bir tepki vermemesi gerektiğini ifade eden Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Amerika’nın mahcubiyetinin özür dilemesiyle anlaşıldığına dikkat çekti.

TUĞBA KAPLAN – 01 Aralık 2010

Belgelerin tamamını görmeden politika belirlemenin sorun oluşturabileceğini anlatan Dedeoğlu, bu belgelerin altında ABD’nin AKP’nin politikalarını değiştirmesi isteği yatabileceğine dikkat çekti. Dedeoğlu, belgelerin sızma eyleminin Obama ve Demokratlar döneminde gerçekleşse de bu eylemlerin Cumhuriyetçilerin yani Bush’un döneminde gerçekleştiğini belirtti. Genel politikada hızlı ve sert tavır almanın uzun süreli etkileşime sebep olacağını vurgulayan Dedeoğlu, “ABD yönetiminde bugün Demokratların yarın da Cumhuriyetçilerin gelebileceğini göz önüne almak gerekir.” dedi.

Wikileaks belgelerini siyasetin görülmeyen yönü olarak değerlendiren uluslararası ilişkiler ve Ortadoğu uzmanı Sedat Laçiner, bu belgelerin birçok yerden tepki alacağını ama tepkilerin bir kısmının değerlendirileceğini ifade etti. Türk istihbaratının da bu konuyu takip ettiğini kaydeden Laçiner, belgelerin bu kadar açık bir şekilde yayınlanmasının birçok siyasetçiyi zor durumda bırakacağını söyledi. CHP’nin AKP’nin ABD kıskacı altında politika yaptığı iddiasının bu belgelerle çürüdüğünün altını çizen Laçiner, “Bu belgeler, ABD’nin Türkiye ile ilgili samimi duruşunu ve düşüncelerini gösteriyor. CHP’nin genel olarak mevcut hükümet hakkında takındığı tavır ve iddiaları aslında bu belgeler sayesinde çürümüş oldu. Bu belgeler gösteriyor ki; Türkiye, ABD’den bağımsız bir iç ve dış politika izlemektedir. Ve tüm dünyanın karşısında ABD’den bağımsız bir Türkiye vardır. Ama yine de net bir politika için belgelerin tamamının görülmesi lazım.” diye konuştu.

[email protected]

 

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>