Alkışların Zekâtını Öğrenci Yetiştirerek Veriyorum

 

Türk sanat müziği sanatçısı Pınar Altınok, bir yandan sanatsal faaliyetlerini icra ederken bir yandan da Beykent Üniversitesi Ekonomi bölümünde öğrenci yetiştiriyor. Turgut Özal’ın manevi kızı olarak bilinen Altınok, Özal’ın da Türkiye’de hep eğitimli sanatçıları görmek istediğini söylüyor.

TUĞBA KAPLAN – 10 Şubat 2011

Okul koridorlarından sahnelere uzanan hayatlara sahip ses sanatçıları, artık konservatuarlarda sadece müzik dersi vermekle yetinmiyor. Üniversitelerde mimar, iktisat ve ekonomi alanında ders veren akademisyen ünlüler de var. Onlardan biri 15 yaşında üniversiteyi kazanarak ‘Dâhi Kız’ unvanını alan Türk sanat müziği sanatçısı Pınar Altınok. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan Altınok, Beykent Üniversitesi Ekonomi bölümünde yardımcı doçent unvanıyla akademik hayatına devam ediyor. İnsan yetiştirmenin de bir ibadet olduğunu söyleyen Altınok, “Aldığım alkışların ve edindiğim bilginin zekâtını öğrencilerimi yetiştirerek veriyorum. Belki hiç çocuğum yok; ama yetiştirmeye çalıştığım binlerce öğrencim var. Onların her biri benim çocuğum gibi.” diyor.

Eğitimini ve sanatını Allah’ın ona verdiği bir lütuf olarak gören akademisyen sanatçı, “Belli bir zaman geçince anladım ki sanat ve bilimle Allah’a daha yakın oluyorum. Bu yüzden hiçbir zaman ne sanatçı ne de eğitimci kimliğimi birbirinden ayırmayı düşünmedim.” diye konuşuyor. Ekonomiye sanatçı ve kadın kimliğini yansıtan Altınok, Türkiye’nin krizden başarıyla çıkmasını Türk kadınlarının tutucu olmasına bağlıyor.

TRT’de ‘Selam Olsun Anadolu’ programında konser veren Altınok, sanatçı olmak isteyenlerin evden kaçma devrinin artık sona ermesi gerektiğini belirtiyor. Gençlerin eğitim alıp gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra sanatlarını icra etmeleri gerektiğini söyleyen Altınok, bu sayede gençlerin hedeflerine ulaşabileceklerini vurguluyor. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın manevî kızı olarak bilinen Pınar Altınok, Özal ailesinin kendisini her zaman desteklediğini ifade ediyor. Altınok, Özal’ın spordan sanata kadar her alanda başarılı insanları desteklediğini şu ifadeyle özetliyor: “Sayın Özal bana hep ‘Türkiye eğitimli sanatçıları görmeli. Sen de sanatçı olmak isteyenlere örnek olmalısın.’ derdi.”

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>