Türkçenin Çocuklarından Muhteşem Konser

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın şarkı finali Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sanat, siyaset ve iş dünyasından birçok renkli ismin katıldığı final büyük bir şölen havasında geçti.

TUĞBA KAPLAN   –  22 Haziran 2011

Olimpiyat çocuklarının okudukları şarkılar ve sergiledikleri dans gösterileri izleyenlere kimi zaman coşku dolu anlar yaşattı, kimi zaman da hüzünlendirdi. Jüri koltuğunda oturan ünlü sanatçılar Türkçe şarkıları başarıyla seslendiren olimpiyat çocuklarını alkışladı.
Sunuculuğunu, sesi Eurovizyon’la özdeşlenen Bülent Özveren, Moldovalı Nadya, Endonezyalı İdiv ve Mozambikli Bangieane’nın yaptığı şarkı finali Dünya Sesleri Korosu’nun konseriyle başladı. Mozart ve Beethoven’ın bestelerini çalan koro, kimi zaman Balkan havaları estirdi, kimi zaman Rusya’dan esintiler sundu.
Kerkük ekibinin Roman dansları izleyicileri coşturdu. Ardından sahneyi alan şarkı finalistleri birbirinden güzel performanslarıyla jüri üyelerini bile şaşırttı. İngiltereli Jasmine ‘Cerrahpaşa’, Yemenli Ayah ‘Ordunun Dereleri’, Ukrayna’dan Emir Usein Seit-Arifov ‘Dil Yarası’, Türkmenistanlı Şirin ‘Bitlis’te Beş Minare’ isimli şarkılarıyla yürekleri sızlattı.
Endonezya ve Bosna-Hersekli öğrencilerin birlikte okuduğu Fethullah Gülen’in “Sıkılsın” şiiri izleyenleri gözyaşlarına boğdu. Gana Halk oyunları ekibi Karadeniz fırtınası estirdi. Çok güzel bir gece geçirdiğini ve heyecanlandığını dile getiren oyuncu Erkan Petekkaya, “Daha önceki olimpiyatlara gelmediğim için pişmanım.” dedi.
“Türkülerimizi bizden daha iyi tanıttınız.” diyen ünlü türkücü Kubat, “İzlerken gözlerim doldu.” sözleriyle duygularını dile getirdi. Ünlü sanatçı Emel Sayın, olimpiyatların büyük bir emek projesi olduğunu ifade ederek, öğrencileri yetiştiren öğretmenlere teşekkür etti. Türkçenin dünyanın her yanına yayılmasını isteyen Burak Kut, olimpiyatların ilelebet devam etmesi temennisinde bulundu.
Sanatçı Gökhan Kırdar da olimpiyatları ‘meleklerin elinin değdiği’ bir organizasyon olarak tanımladı. Balet Tan Sağtürk ise olimpiyatların Türkiye’nin lobicilik faaliyetlerinin başlangıcı olduğunu belirterek desteklenmesi gerektiğini söyledi. Şarkı finalinin birincisi ‘Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine’ şarkısını seslendiren Tacikistanlı Shohrukh Yunusov, ödülünü Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın elinden aldı.
‘Bir Bulut Olsam’ şarkısıyla ikinci olan Bosnalı Şejla Koçan’a ödülünü Emel Sayın ve Hamdi Alkan birlikte sundu. ‘Dert Bende’ şarkısıyla üçüncü olan Endonezyalı Rahmi Amalia ise ödülünü Erkan Petekkaya ve Tan Sağtürk’ün elinden aldı. Şarkı finali, olimpiyat çocuklarının hep bir ağızdan söylediği ‘Yeni Bir Dünya’ şarkısıyla sona erdi.

Fethullah Gülen’in adını gururla söylüyorum, teşekkürler…

Sinan Çetin-Yönetmen : Milliyetçiliği Hrant’ın katillerine, Orhan Pamuk’a ‘seni öldüreceğiz’ diyenlere bırakmadığı için. Bu ülkede bu insanları sevmenin suç olmadığını, Türkiye’nin dünyanın bir parçası olduğunu gösterdiği için Fethullah Gülen’ e teşekkür ediyorum.
Ahmet San-Organizatör: Bu akşam tüylerim diken diken oluyor. Olimpiyatları hazırlayanların hepsi amatör ruhla bu işi profesyonelce götüren bir avuç insan. Onları kalben tebrik ediyorum. İnşallah 500 bin öğrenci 5 milyona ulaşır.

Gecede ünlü yağmuru 

Şarkı finalinin jüri üyeliğini Ahmet San, Sezen Cumhur Önal, Prof. Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Yeşim Salkım, Cengiz Semercioğlu, Hakan Aysev, Kubat, Emel Sayın, Sinan Çetin, Burak Kut, Zara, Gökhan Kırdar, Hakan Peker, Erkan Petekkaya yaptı.

Geceye katılan bazı ünlü isimler şöyle: Devlet Bakanı Egemen Bağış, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, Zaman Gazetesi Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Türkiye Gazetesi Yayın Yönetmeni Nuh Gönültaş, Akit gagazetesi yazarı Hasan Karakaya, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Gazeteci-Yazar Nazlı Ilıcak, Berksan, İpek Tanrıyar, İkbal Gürpınar, Betül Şahin, Hamdi Alkan ve Özgür Özgülgün.

[email protected]

Tuğba Kaplan

Gazeteci/ Aksiyon Dergisi Politika, Sosyoloji, uluslararası ilişkiler, medya ve kültür dünyasından ünlü isimlerle gündemle ilgili aktüel röportajlar yapmaktadır. Ayrıca gündeme dair konuları farklı yönleriyle ele alan dosyalar hazırlamaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>